Památník hudebního skladatele vznikl v roce 1955, rok poté, co dům rodiny Práškových ve Skutči, čp. 364, věnovala paní Marie Nováková státu s přáním vytvoření stálé expozice k uctění památky svého manžela. Zřízením a správou památníku byla Ministerstvem kultury pověřena společnost Antonína Dvořáka v Praze, učitele Vítězslava Nováka. Do správy skutečského městského muzea byl Památník Vítězslava Nováka převeden v roce 1973. Expozici tvoří skladatelova pracovna v původním stavu, dále hudební salon s klavírem a muzejní síň mapující jeho život a díla se zřetelem na Skuteč. Každoročně si Skuteč mistra připomíná také prostřednictvím hudebního festivalu s názvem Novákova a Tomáškova hudební Skuteč.
VíceVstupte do Magického světa loutek, nové stálé expozice Muzea loutkářských kultur v Chrudimi, nechte se vést od historie k moderně českého loutkářství a nahlédněte do světa loutek Orientu.
VíceInteriér jídelny dle architekta Jana Kouly z roku 1900, doplněný lidovou světnicí s malovaným nábytkem regionálního charakteru z konce 19. století.
VíceHistorická expozice - nejstarších dějin postihuje vývoj společnosti na Hlinecku od nejstarších zmínek o osídlení oblasti až do konce 19. století, kdy se město stalo sídlem okresního zastupitelstva se starostou Karlem Adámek. Textilní expozice - tradiční textilní výroba má na Hlinecku velkou tradici. Odedávna zde byla rozšířena výroba plátna spojená s pěstováním lnu. Národopisná expozice ukazuje život venkovského lidu a prostředí, ve kterém žil. Jako protiklad slouží zařízený měšťanský čili panský pokoj. Zaniklá řemesla - hrnčířství, sklářství, hračkářství.
VíceNa sklonku roku 2004 došlo k reinstalaci Pamětní síně hlineckého rodáka, sochaře Karla Lidického, trvající bez větších změn od roku 1982. V expozici je ponechán reprezentativní soubor Lidického plastik vhodně skloubený s tvorbou malířů Hlinecka . Nechybí obrazy od Oldřicha Blažíčka, Františka Kavána, Gustava Macouna, Ludvíka Kuby, Karla Beneše, Rudolfa Hanycha, Jaroslava Sodomky, Jaroslava Polanského, Karla Wagnera, Jaromíra Trojana, Bohumíra Komínka, Jiřího Zemana, Jiřího Vaňka a Miroslavy Zychové.
VíceV rytířských sálech 1. patra zámku se dochovaly cenné raně renesanční malby. Kromě maleb iluzivní architektury zaujme zejména obraz s výjevem z biblické legendy o Samsonovi a Dalile, postava „Štěstěny vrtkavé“ nebo obraz s liturgickými motivy „Zákon a milost“... + Křišťálový betlém - mysteriózní umělecké dílo světově uznávaného sklářského výtvarníka Jaromíra Rybáka. Monumentální, tři a půl tuny vážící plastika je emotivně působícím dílem, kterým spolu se světlem jako by prostupovala tajemnost duchovního prožitku.
VíceDětská hra, hračky a pohádky provázejí dětství v každé době a po celém světě. Stálá expozice inspirovaná pohádkami je zpřístupněna návštěvníkům v gotickém sále pardubického zámku.
VíceNa rozdíl od předchozí expozice zbraní jsou zde palné i chladné zbraně vystaveny přibližně ve vyrovnaném poměru od nejstarších až po moderní. Návštěvníci si mohou na funkčních replikách vyzkoušet fungování mechanismů některých zbraní. V tomto směru je naše expozice evropským unikátem.
VíceExpozice je umístěna v reprezentačních renesančních zámeckých sálech nabízí návštěvníkům systematický přehled českých mincí od konce středověku do třicetileté války. Vedle honosných stříbrných tolarů a zlatých dukátů, ražených k reprezentačním nebo obchodním účelům, jsou v expozici přiblíženy i ty druhy domácích a zahraničních mincí, kterými se tehdy skutečně v Čechách běžně platilo. Expozice je doplněna výstavou „Peníze a poklady – nálezy mincí na Pardubicku“.
Více
© 2025 Obec Jedlová, Kontaktovat webmastera, Mapa stránek, Prohlášení o přístupnosti
ANTEE s.r.o. - Tvorba webových stránek, Redakční systém IPO